TOMÁŠ LINKA a Přímá linka

PAVEL DOBEŠ, TAXMENI

JITKA VRBOVÁ, PACIFIK

SCHOVANKY

ROBERT MOUCHA a Riding Hoppers

Paběrky Marko Čermáka

Slávek Maděra a Vilma

Nová Sekce

a vítěz Předkola Faux Pase Fonet

TRAMPSKÉ PIKOVICE
TRAMPSKÉ PIKOVICE

SCHOVANKY

TOMÁŠ LINKA

PAVEL DOBEŠ

TOMÁŠ LINKA A PŘÍMÁ LINKA

Zpěvák a hráč na foukací harmoniku Tomáš Linka, se pohybuje na českých a zahraničních countryových pódiích od roku 1969 .

Jeho nezaměnitelný hlas a excelentní hra na foukací harmoniku, patří stále neodmyslitelně k tomu nejlepšímu, co česká country music v současnosti představuje a nabízí .
“@min-width” Tomáš Linka se naučil na foukací harmoniku hrát již v 10 letech. Ve svých 17 letech se stal baskytaristou plzeňské bigbeatové skupiny Merkur. Zlom v jeho hudební kariéře nastal v roce 1968, kdy banjista Marko Čermák sháněl hráče na foukací harmoniku do své nově zakládané skupiny White Stars. Jedním z jeho spoluhráčů v této kapele byl v počátku i Ivan Mládek.

Od roku 1999 vystupuje s vlastní doprovodnou skupinou Přímá linka. Skupina je složena ze známých profesionálních hudebníků.

Zpočátku byla tvorba Tomáše Linky zaměřena hlavně na písničky z doby White Stars a Greenhorns. Později zařadil do svého repertoáru písně Michala Tučného, ale i skladby od Fešáků a skupiny Cadillac, ve které spolupůsobil s Pavlem Brümerem.

 

PAVEL DOBEŠ

český folkový písničkář, jeden z protagonistů ostravské folkařské tradice.

60. letech 20. století začínal v ostravském bigbítu. Postupně se přeorientoval na finančně méně náročnou country a folkovou hudbu (B-komplex, později Minimum). Jako folkař se etabloval prvním vystoupením na festivalu Folkový kolotoč v roce 1983, to už měl na kontě svůj první velký hit Jarmila (1981). Pro svůj satirický pohled na každodenní realitu se však stal nepohodlným pro ostravské komunistické vedení, které mu v polovině 80. let znemožnilo v Ostravě dále působit. Víceméně náhodou se roku 1985 uchytil v Hradci Králové, kde již zůstal.[2]

 

 

TAXMENI

Za více jak tři desítky let své existence si vydobyla přední místo na country scéně. Poprvé výrazně dala o sobě vědět

na přelomu 60. a 70. let dvacátého století. Nejprve začala tvořit svůj repertoár na zpěvných melodiích tradiční americké country music, postupem času se vlastní tvorbou

a výrazem dopracovala až ke countryové moderně, a dokonce ji i celý žánr C&W obohatila o specifický styl tzv. military-country. TAXMENI byli založeni na podzim 1970, z někdejších členů skupin The Plainsmen a Stonewall-Jackson. V únoru 1971 poprvé veřejně vystoupili. V tomto počátečním období se skupina pohybovala na pomezí folku a bluegrassu. Vyhrála několik amatérských soutěží a festivalů, včetně celostátního finále PORTY. Poté byla TAXMENUM předána i tzv. Zlatá Porta „Za dlouholetý přínos v oblasti české country hudby.“ 

 

SCHOVANKY

Dnešní Schovanky již nejsou ty sladce se usmívající dívenky z roku 1971, ani ty z roku 1982 s Věrou Martinovou. Všechny mají hudební vzdělání, hrají s obrovským nasazením, své zahraniční zkušenosti umí výborně prodat a jejich vystoupení jsou pro diváky příjemným šokem.

V kapele vznikly první vlastní české písničky, zpěvačky si píší vlastní texty a jejich vokály a některé hudební nástroje můžete slyšet i na nahrávkách a deskách jiných kapel. Na svoje desky si kvůli větší pestrosti nahrávek zvou do studia i některé své mužské kolegy, ovšem na jevišti hrají stále výhradně v dámském obsazení.

Každý, kdo slyšel Schovanky živě hrát, může potvrdit, že jejich pódiový sound se od toho studiového prakticky neliší. Již delší dobu se repertoár Schovanek neomezuje pouze na hudbu country. Na deskách i při koncertech můžete slyšet i hudbu Oldies a při vánočních koncertech také koledy.

JITKA VRBOVÁ

Jitka Vrbová je česká zpěvačka, která je známa především jako výrazná představitelka žánru trampské a country hudby, věnuje se ale i jazzu a swingu. Původním povoláním učitelka. Její babička byla vynikající altistka, dědeček vojenský muzikant, maminka multiinstrumentální zpěvačka, tatínek poučený houslista a zpěvák. V 60. létech začíná její pěvecký rozjezd (kavárna Vltava, Alfa, Valdek, plesy, čaje atd.) Dodnes pravidelně vystupuje, nahrává, CD a nejvíce jí těší klidný život s muzikou, rodinou, přáteli a  zálibami.

Pacifik je tuzemská kapela, která vznikla v roce 1971 a která se věnuje folkové, trampské a country hudbě. U zrodu skupiny stáli na začátku 70. let kapelník Tony Linhart a manželé Helena a Václav Maršálkovi, kteří v minulosti působili ve skupinách Drnkači a Mantrap. Později se k nim přidali ještě zpěvačka Hana Veselá-Sýkorová a sólový kytarista Miloš Tůma. Bohužel v lednu letošního roku zemřel kapelní Tony Linhart. Zbývající členové kapely, zpěvačky Helena Maršálková a Martina Nová a kytarista a zpěvák Honza Frühwirt stáli před rozhodnutím jak a zda vůbec pokračovat dále. “ZDA” nakonec velmi rychle a jednoznačně rozhodly ohlasy kamarádů a fanoušků.
Otázka “JAK” pokračovat, byla ale o dost těžší. S novým členem Pacifiku, dlouholetým kamarádem a skvělým muzikantem jirkou Maškem zamakali a výsledek jak věří, stojí za to. Těší se, že nový zvuk pacifických písniček potěší jak návštěvníky Staňkovského festivalu, tak Tonyho v nebeském kempu.

ROBERT MOUCHA A RIDING HOPPERS

Hvězda bluegrassového večera, žijící legenda české country

a bluegrass muziky Robert
Moucha (nar. 1941), kterého  asi všichni znáte. 
Od počátku se jednalo o šestici hudebníků hrajících v nástrojovém obsazení: pětistrunné banjo, kytara, mandolina, kontrabas a zpěv (vícehlasné vokály).

Už 33 let hrají ve stejné sestavě!

PABĚRKY MARKO ČERMÁKA

Trampská kapela Paběrky Marko Čermáka vznikla na jaře 1985 ze členů trampské osady Paběrky a jejich kamarádů. Hraje převážně americké, kanadské a australské lidové písně, trampské písně v country stylu.

Od počátku se jednalo o šestici hudebníků hrajících v nástrojovém obsazení: pětistrunné banjo, kytara, mandolina, kontrabas a zpěv (vícehlasné vokály).

Už 33 let hrají ve stejné sestavě!

NOVÁ SEKCE

Nová Sekce šla vždycky svojí cestou, přičemž mixuje vlastní tvorbu a modernější proudy bluegrassu. Vystoupení mají spád a skupina dokáže diváky pobavit dobrou muzikou a nekonformním humorem.

Nová Sekce vznikla v roce 1988 a od počátku byla hlavním těžištěm kapely vlastní tvorba, která byla ovlivněna undergroundem, jazzem, rockem, reggae a také skupinou New Grass Revival.

TRAMPSKÉ PIKOVICE

VÍTĚZ PŘEDKOLA PIKOVIC Z ROKU 2022

FAUX PASE FONET